Bez kategorii
Budynek Chałubińskiego

Budynek Chałubińskiego

Budynek Chałubińskiego jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów sztuki nowoczesnej, który jest otoczony szacunkiem i sympatią Warszawiaków. Powstał w 1945 roku i od tego czasu miał na celu upiększanie przestrzeni publicznej. Znajduje się on przy Placu Konstytucji i stoi się w obliczu budynku legislatury Sejmowej. Ten piękny gmach jest architektoniczną ucztą dla oka i po prostu trzeba go zobaczyć.

Budynek Chałubińskiego został zaprojektowany jako koncepcja modernizmu i posiada charakterystyczne cechy socrealizmu, m.in.: gładkie linie policzkowe, skomplikowane ornamenty, kolorowe elementy architektoniczne i kobiece postaci prezentujące szlachetność, styl i piękno. Jego fasada prezentuje malarskie tło dla pomników dramatycznych bohaterów narodowych po obu stronach bramy wejściowej, dzięki czemu miejsce to stało się popularnym miejscem spotkań dla ludzi różnych pokoleń.

Budynek Chałubińskiego reprezentuje pozytywne wartości społeczne i symbolizuje tradycje narodowe warszawiaków oraz polskiej historii sztuki ogólnie. Przyciąga odwiedzających do tego historycznego miejsca i stanowi wartość sentymentalną dla wielu ludzi, którzy go obserwują z daleka lub z bliska. Jest piękną twarzą miasta stolicy – czarującym przykładem piękna w idealnej symetrii czasu i potencjału stworzonego razem przez ludzi.

Dziś postanowiłem, aby pochylić się nad budynkiem Chałubińskiego, miejscem, które szybko staje się drugim domem dla Polaków. Z całą pewnością jest to jeden z najważniejszych i najbardziej historycznych budynków w Warszawie.

Chałubiński to dziesięcio piętrowy budynek, zlokalizowany w samym sercu warszawskiego Śródmieścia. Gdy tylko wejdziesz do środka, od razu czujesz atmosferę historii, która zaczęła się w 1928 roku. W rzeczywistości, obiekt był pierwotnie przeznaczony do służenia jako biuro centrali dla urzędników organizujących pierwsze Prace Ochrony Przeciwpowodziowej Wisły. Budynek Chałubińskiego to także ważny symbol polskich patriotów w czasach okupacji niemieckiej. Wszystkie piętra chałubińskiego są pełne symboliki historycznych bitew i okoliczności kulturalnych oraz artystycznych.

Wewnątrz Chałubińskiego znajduje się także Kino Luna – idealne miejsce na spokojne wypadki do kina oraz na chłodne letnie popołudnia. Z dotychczasowych projekcji kina można powiedzieć, że oferuje ono zarówno klasyczne hollywoodzkie produkcje jak i równie intrygujące filmy europejskie czy nowoczesne kino independent.

Gdy Ci się już znudzi patrzenie na ściany i sklepy, moja rada jest taka: Idzie teatry, Klub Muzyki czy restauracje – Chałubiński naprawdę ma coś dla każdego smaku! I w końcu, jeśli chcesz po prostu wyciszyć się po pracy i nabrać dystansu, staraj się dać sobie sprawiedliwe pięć minut na tarasu widokowym budynku Chałubińskiego – nic nie pomoże Ci bardziej niż po prostu relaks zapierającego dech widoku na panoramę Warszawy.

Wyjątkowy budynek Chałubińskiego od wielu lat jest symbolem Warszawy. Jego intrygująca architektura zachęca i przyciąga coraz to więcej amatorów sztuki i historii. Znajdujący się pośrodku placu Bankowego budynek został zaprojektowany przez polskiego architekta – Leszka Mądzikiewicza.

Budynek Chałubińskiego ma niepowtarzalny kształt, który przez wielu określany jest mianem „sukni balowej” bądź „butelki”. Jego podstawowych cechami są: 16 pięter wysokości i charakterystyczne skosy, dzięki którym elewacja może pochwalić się nadzwyczajnymi krzywiznami o łagodnym powierzchniowym rozbiegu promienia. Co ciekawe, za zewnętrzną strukturę Chałubińskiego odpowiada wspaniała metalowa konstrukcja, do której dostarczono ponad 1100 ton stali.

Budynek bardzo często pełni funkcje równoległe do swojej struktury, a mianowicie bywa miejscem imprez artystycznych oraz prezentacji nowoczesnej sztuki, oferując wiele atrakcji dla fanów sztuki i architektury. Wewnątrz budynku znajduje się szeroki asortyment lokali gastronomicznych, sklepów, punktów informacyjnych czy manekinów do mody. Natomiast sam budynek okazał się ważnym partnerem audio-wideokonferencji na całym świecie. Należy podkreślić, że Chałubiński bardzo chwałnie reprezentuje stolicę naszego kraju na arenie międzynarodowej oraz jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem na polskim rynku nieruchomości biurowych.